..: Avrasya Yapı :.. Boya İzolasyon Mantolama İzmir
  Avrasya İzolasyon Yapı İnşaat San. Tic. Ltd. Şti / İzmir
 
 

 

zsdczdf  

Geri Dön

Renklerin Anlamları

Renkler içerdikleri düşük ya da yüksek titreşimli enerjileriyle üzerimizde etkili olurlar. Olumlu ya da olumsuz, duygusal, zihinsel ve fiziksel dünyamızı derinden etkileme gücüne sahiptirler.

Yapılan araştırmalarda renkler ve insan davranışları arasında çok sıkı ilişkiler olduğu görülmüş, sevdiğimiz pek çok rengin içinde kişiliğimizle ilgili bilgilerin olduğu anlaşılmıştır. Renk seçiminizi mizacımız, yaşam koşullarımız, bilinçli yaşantılarımızın yanı sıra ihtiyaç duyduğumuz enerjinin niteliği de belirlemektedir.

Renkler ve kişiliğimiz arasındaki ilişkinin çözülmesi amacıyla "renk çarkları" kullanılmaktadır: 8 canlı renkten oluşan bu çarklardan yapılan renk seçimleri sonucunda kişilik yapısıyla ilgili yorumlarda bulunulur. Seçilen renkler bilinçaltı istekleri, yetersizlikleri ve gizli yetenekleri ortaya çıkarmakta ve böylece etkili bir kişilik geliştirme aracı olabilmektedir.

KIRMIZI

Fiziksel gücün, hareketin, canlılığın rengidir. Başlangıçları teşvik eder. Çalışmaya şevk verir, tembelliğin karşıtıdır. İhtirasın ve cinsel aşkın temsilcisidir. Olumsuzluğu kabalık, duyarsızlık olarak ortaya çıkar. Kızgınlığa ve saldırganlığa yol açar. Tamamlayıcısı turkuazdır.

Mekanda Kullanımı
Hareketin yoğun olduğu yerler için uygundur. Mutfak, çocuk odaları, dans stüdyoları, diskotekler topluma açık olan alanlar. Koyu tonları yoğun ve sıkıcı bir atmosfer yaratacağı için tercih edilmemelidir. Duvarlarda ve elektrikli aletlerin çalıştığı ortamlar da kullanılmamalıdır.

Sağlık Alanında Kullanımı
Kan hücrelerinin oluşumunu destekler, kan dolaşımını arttırır. Anemide, felçlilerin tedavisinde, soğuk algınlığı, nezle ve gripte kullanılmalıdır. Melankoliyi, üzüntüyü yok etmede yardımcıdır. Yüksek tansiyonu ve ateşli hastalığı olanların kullanması önerilmez. En sevdiğiniz renk kırmızı ise, ateşli ve aktif birisiniz. Yönetme duygunuz ağır basıyor, tipik bir lider ve öncüsünüz. Mücadeleyi seviyorsunuz. Başarmak ve amaca ulaşmak yaşam felsefeniz. Planlarınızdan çok gücünüze ve azminize güveniyorsunuz, ama bu yoğun duygularınızla mantığınızı birleştirmediğiniz durumda yaşamınızda dengeyi sağlamanız zor olabilir.

TURUNCU

Kırmızı gibi dışa dönük ve heyecan vericidir, ancak ondan daha yapıcıdır. Sağlık, canlılık, yaratıcılık, güven, cesaret ve iletişim turuncunun özellikleridir. Mutluluk vericidir. Olumsuzluğu ezici olma ve üstün gelme isteği şeklinde ortaya çıkar. Bazen de gösteriş meraklısı bir karakter şeklinde kendini gösterir. Tamamlayıcısı mavidir.

Mekanda Kullanımı
Mutfakta, çocuk odalarında, yemek odası ve koridorlarda sıcaklık yaratır. Neşe ve mutluluk vermesi istenen ortamlarda ve geniş alanlarda kullanılmalıdır. Büro, çalışma odası ve yatak odası için uygun değildir.

Sağlık Alanında Kullanımı
Dolaşım, sinir ve solunum sistemlerini harekete geçirir. Zihinsel faaliyetleri uyarır, metabolizmayı hızlandırır. Çocuğunu emziren annelere önerilir. Sağlıklı diş, tırnak ve saç için gereklidir. Açık tonları romatizmada kullanılır. Karaciğere yarar. Strest altındaki insanlara uygun değildir. En sevdiğiniz renk turuncu ise, çabuk heyecanlanan yapınız var. Neşeli, coşkulu ve sosyalsiniz. Konuşmak ve tartışmak hoşunuza gidiyor. Hızlı hareket ediyor olmanız yorgunluk duymanıza neden olabilir. Turuncu rengin insanları haklı olduklarını kanıtlamaya isteklidirler. Bu tutumdan vaz geçip iç huzuru geliştirmeniz gerekir.

SARI

Parlak, neşeli ve sevecendir. Umut aşılar. Alçakgönüllüğü, bilgiyi ve bilgeliği simgeler. İlham vericidir. Olumsuzluğu iki yüzlülük, aldatmaya eğilim şeklinde ortaya çıkabilir. Zihinsel karışıklığa da yol açabilir. Tamamlayıcısı mordur.

Mekanlarda Kullanımı
Mutfak için çok uygundur. Çalışma odalarında kullanılmamalıdır, zihni bulandırıp karışıklığa yol açar. Dinlenme amaçlı ortamlarda önerilmez.

Sağlık Alanında Kullanımı
Sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Hazımsızlığı önler, iştahı açar. Sinir ve kas sistemini güçlendirir. Doku ve kemik iltihaplarında kullanılır. Vücuttaki zehirli maddelerin atımını kolaylaştırır, kanı temizler. Sinir ve akıl hastalıklarında önerilmez. En sevdiğiniz renk sarı ise, yaşama akıl ve mantık gözlüğüyle bakıyorsunuz. Neden-sonuç ilişkilerini hesaplamayı seviyorsunuz. Olayları kontrolünüz altında tutmayı istiyor, işler umduğunuz gibi gitmeyince de kırıcı olabiliyorsunuz. Konuşmanız oldukça etkileyici. Odak noktası olmaktan hoşlanıyorsunuz. Sorumluluk ve otorite gerektiren işlerde başarılısınız.

YEŞİL

Paylaşımın, işbirliğinin, uyumun ve cömertliğin rengidir. Yatıştırır, güven ve huzur verir. Özgürlük doğal enerjisidir. Yeşil, yaşamın, yenilenmenin ve evrimin rengidir. Olumsuzluğu umursamazlık, kıskançlık, şüphe ve bencillik olarak ortaya çıkar. Güvensizlik ve tembellik de istenmeyen etkilerdir. Tamamlayıcısı macentadır.

Mekanda Kullanımı
Açık tonları mutfak için uygunudur. Koyu tonları zemin döşemesinde, fayanslarda kullanılmalıdır. Avlu, giriş gibi alanlarda kullanıldığında huzur verir. Hastane odalarında yatıştırıcıdır. Tembelliğe yatkın kişiler bulundukları alanda kullanmamalıdır.

Sağlık Alanında Kullanımı
Kas, deri, doku oluşumuyla ilgilidir. Hücre onarımını sağlar ve yapısını güçlendirir. Sinir sistemini ve kalbi korur. Zehirli maddelerin vücuttan atımını kolaylaştırır. Yatıştırırcı ve dinlendiricidir. Kapalı yerlerde kalmaktan korkan insanların bu korkularını yenmelerinde yardımcı olur. Yanlış kullanıldığında yorgunluk ve tembellik hissi uyandırır. En sevdiğiniz renk yeşil ise, hiçbir konuda aşırıya kaçmayan, oldukça dengeli bir kişiliğiniz var. Verimli ve düzenlisiniz. Doğaya hayransınız ve her fırsatta doğal alanlara yöneliyorsunuz. Çevrenizde uyumlu, yumuşak ve içten bir atmosfer yaratıyorsunuz. Değişikliklere uyum sağlamanız bazen zor oluyor. Yaşam bakışınızı yeniden düzenlemeniz gerekebilir.

TURKUAZ

Üst düzeydeki bir değişimin ve dönüşümün simgesidir. Açık fikirli, yardımsever ve gururludur. Dikkati ayakta tutar. Kendini ifadeye yardımcıdır. Olumsuzluğu yaşamdan korkma ve çekingenlik olarak ortaya çıkar. Duygusal ve zihinsel soyutlanma isteği de bir başka olumsuz etkisidir. Tamamlayıcısı kırmızıdır.

Mekanda Kullanımı
Canlılık ve ferahlık yayar, mekanları daha geniş gösterir. Banyolar, yatak odaları ve çalışma odalarında da kullanılabilir. Açık tonları duvar için uygundur.

Sağlık Alanında Kullanımı
Son derece dinlendiricidir. Baş ağrısı, allerji, tahriş, kesik, yanık tedavilerinde kullanılır. Cilt hastalıklarında etkilidir. Cildi güzelleştirir. Stresi ve gerginliği azaltır, zehirli maddelerin atımını hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koymanızı sağlar. Zihni açar. Tembelliğe eğilimli olanlara pek önerilmez.
En sevdiğiniz renk turkuaz ise, hayat dolusunuz. Dünyaya farklı bakıyor, değişik fikirlerle yaklaşıyorsunuz. Kolayca paniğe kapılmıyorsunuz. Olayları doğal akışlarına bırakmaktan yanasınız. Kolayca karar alıyor ve büyük bir netlikle kavrıyorsunuz. Yetenekli ve anlayışlısınız. Kendinizi kolayca ifade edebiliyorsunuz. Bu rengin insanları ruhsal dünyayı daha çok önemsediklerinden, gerçekçi bir biçimde davranmaları bazen zor olur.

MAVİ

Ruhsal dünyanın ve derin tutkuların ifadesidir. Sakinliği, güven ve sadakâti temsil eder. Yeteneğin, güzelliğin ve sorumluluğun rengidir. Mavi barışı, sevgiyi ve şifayı sunar. Umut, inanç ve özgürlük duyguları aşılar. Olumsuzluğu, sürekli arayış içinde olmak şeklinde görünür. Güvensizlik, hayalperestlik, aşırı duygusallık olumsuz etkileridir. Tekdüzeliğe ve tembelliğe de sürükleyebilir. Tamamlayıcısı turuncudur.

Mekanda Kullanımı
Sakinleşme, stres atma, dinlenme amaçlı olan her yerde kullanılabilir. Yatak odalarında, meditasyon mekanlarında açık tonları uygundur. Hareketin ve çalışmanın çok olduğu yerlerde kullanılmamalıdır. Koyu tonları olumsuz etkiler, tembellik ve melankoli yaratır.

Sağlık Alanında Kullanımı
Yüksek tansiyon ve ateşli hastalıklarda kullanılır. Güneş çarpmalarında vücut ısısını düşürür. Strese, baş ağrısında boğaz hastalıklarında yardımcıdır. Migrene, menenjite, uykusuzluğa, bağırsak bozukluklarına da iyi gelir. Mavi renk çocuk hastalıklarında etkilidir, özellikle diş çıkarma, boğaz ve bademcik ağrısı, kızamık, boğmaca, suçiçeği gibi hastalıklarda kullanılır. Miyop, katarakt ve benzeri göz hastalıklarında da mavi rengin enerjisinden yararlanılır. Felç, nezle ve düşük tansiyon sorunlarında tavsiye edilmez. Melankoliye yatkın kişiler bu renkten uzak durmalıdır. En sevdiğiniz renk mavi ise, nazik ve barışçılsınız. Çevrenizde içe dönük ve filozof olarak tanımlanıyorsunuz. Doğruluk, dürüstlük sizin için çok önemli. İnançlı ve güvenlisiniz. Çevrenizde huzur, güven ve barış olduğu için insanlar sizinle olmaktan hoşlanırlar. Yaşamınızda düzen isterseniz.

MOR

Asaleti, itibarı ve kendine güveni temsil eder. Özerklik ve bütünleniş yükselen özellikleridir. Ruhsal enerji ve sezgilerin rengidir. Yaratıcılık, hoşgörü ve düşünce gücü mor renk ile ilişkilidir. Olumsuz özellikleri unutkanlık ve sabırsızlık şeklinde ortaya çıkar.
Yanlış kullanımı sonucunda kavgaya eğilimli, saygısız bir karakter yapısı görülür. Küstahça bir gurur ortaya çıkabilir. Karakter bütünlüğünün kaybına ve kişiliğin çözülmesine yol açabilir de. Tamamlayıcı rengi sarıdır.

Mekanda Kullanımı
Ruhsal çalışmalar, özellik meditasyon odaları için uygundur, dini tören ve seremonilerde kullanılır. Morun açık tonları olan lavanta, leylak ve orkide yatak odaları ve çalışma odalarında kullanılır. Hastane ve kliniklerin bekleme odaları açık tonları ile dekore edilebilir, çünkü bu renk kendine güven duygularını harekete geçirir.
Parlak, göz alıcı renklerle birleştiğinde olumsuz etki yaratabilir. Bu tür karışımlar ruhsal sorunları olanların, alkoliklerin ve bağımlıların olduğu mekanlarda kullanılmamalıdır.

Sağlık Alanında Kullanımı
Bedendeki tüm salgı bezleriyle ilişkilidir ve hormonal düzeni etkiler. Menenjit, beyin sarsıntısı, sara gibi hastalıklarda tedavi edicidir. Göz ve kulak rahatsızlıklarında kullanılır.
Kan temizleyici özelliği vardır. Akciğer, kalp, karaciğer ve böbreklerin sağlığında rol oynar. İskelet yapısı üzerinde oldukça etkilidir. Çeşitli kanser türlerinin tedavisinde kullanılabilir.
En sevdiğiniz renk mor ise, kişiliğinizin temelinde ruhsallık yer alıyor. Gizemli olaylar ilgi alanınıza giriyor. Yine de dünyevi yaşama olan ilginiz mavi renk insanına göre daha fazladır. Bu özelliğinizi ruhsallığınızla çok iyi dengelemektesiniz. İnsanlara sağlıkları için yardımcı olmak sizin için çok değerli.
Ağırbaşlı ve asil ruhlusunuz. Sanat ve duyarlılık gerektiren meslekler size göredir. Karakter özelliğinizi tam olarak yerine getiremediğinizi düşünmek belki de tek zayıf yönünüz.

MACENTA

Tüm renklerin en zarifi kabul edilir. İdealizmi temsil eder ve saygı, minnettarlık ve sadakat kavramlarıyla bağlantılıdır. Enerjisi anlayış ve olgunluğu getirir. İnsanlar arasında ayrım gözetmeyen bir yöneticilik anlayışı verir. Yumuşak, sıcak ve koruyucudur. Sevginin, şefkatin ifadesidir.
Olumsuz yönleri üstünlük kurma isteği, egemen olma arzusu şeklinde belirebilir. Anlamsız gurura yol açabilir. Yanlış kullanımı sonucunda kendine güvensizlik duyguları ortaya çıkabilir.

Mekanda Kullanımı
Yatak odalarında, bina girişlerinde kullanılması uygundur. Güven verir. Açık tonları olan gül pembesi ve somon banyo ve yatak odalarında kullanılabilir. Sakinleştirir. Saldırganlığı yok eder. Duvar boyası olarak, tamamlayıcısı yeşille birlikte kullanılabilir. Büroların, mutfak ve çalışma odalarının bu renge boyanması uygun değildir.

Sağlık Alanında Kullanımı
Beyne giden kan miktarını arttırır ve sinir sistemini dengede tutar. Baş ağrısını, yüksek tansiyonu, sinir bozukluklarını kontrol altına alır.
Normalin üstünde çalışıyor ve yoruluyorsanız, macenta ya da pembe renkli giysiler giymelisiniz. Enerji dinlendirici, koruyucu ve yumuşaktır.
Hafıza kaybında, kalp çarpıntısında, mide sorunlarında etkilidir. Solunum sistemini, adrenalin salgısını ve böbreklerin çalışmasını ayarlar. En sevdiğiniz renk macenta ise, kibarlık, anlayışlı ve iyi davranmak temel özellikleriniz olur. Şefkatli ve sıcaksınız. İnsanlara anlayış ve sevgiyle yaklaşıyor, onlara potansiyel güçlerini kullanmaları için rehberlik ediyorsunuz. Ortak çalışmayı seven, dost canlısı bir insansınız. Sevgi gücünüzle çevrenizi etkiliyorsunuz.

BEYAZ, SİYAH VE DİĞERLERİ

Beyaz tüm ışık tayfını bünyesinde toplamıştır. Enerji sistemini dengeler, temizler. Yaratıcılık duygularını açığa çıkarır ve geliştirir. Birlikte kullanıldığı diğer renklerin güçlerini arttırır. Siyah, gri ve kahverengi gökkuşağında ve renk çarkında bulunmazlar. Son derece yoğun ve ağır enerjileri vardır. Doğru zamanda kullanıldıklarında etkileri olumludur. Siyahın aşırılıkları dengeleyici özelliği vardır, ancak tek renk olarak kullanılmaması iyi olur. Kahverengi sosyal dengeyi ve toplum içinde rahatlığı sağlar. Zihin üzerinde etkilidir.09.10.2011 17:25:34 tarihinde eklendi  2508 kez okundu.